Prechodné bundy – jeden zo základov pánskeho šatníka

Nielen v zime je treba sa zahriať, ale aj na jar a na jeseň, keď sú ešte stále chladné večery a ostávať vonku len vo svetri nie je zas tak dobrý nápad. Situáciu riešia jarné alebo pánske prechodné bundy, ktoré sú skladnejšie než tlsté zimné kabáty a napriek tomu stále slúžia ako extra vrstva ochrany pred zimou.

Prechodná bunda by vám mala dobre sadnúť

Rovnako ako pri akomkoľvek inom kúsku outfitu je jasné, že by vám aj prechodná bunda mala dobre sadnúť na telo. Teda nie tak doslova – ale veď viete, ako to myslíme.

Okrem zladenia s vašim typom postavy, je dobré, keď bundu viete dobre skombinovať aj so zvyškom oblečenia. Ideálne je zvoliť si nejakú univerzálnu farbu, ktorá sa vám nebude „biť“ s nohavicami ani s vŕškom schovaným pod bundou.

To však nebýva až taký problém, lebo pri pánskych bundách bývajú farby aj strihy skôr konzervatívnejšie, čo vôbec nie je na škodu, naopak.

Konzervatívnosť pri prechodných bundách totiž znamená aj istú univerzálnosť. Takže narozdiel od svojej polovičky nemusíte mať v skrini osem alebo desať kúskov rôznych búnd, aby ste ich boli schopní zladiť so zvyškom šatníka.

Prežite jar v štýle

Štýl prechodnej pánskej bundy si vyberajte hlavne podľa toho, pre aké účely ju plánujete využívať. Väčšina modelov v našej ponuke je skôr pre bežné každodenné nosenie (casual). Určité prevedenia, napríklad tá softshellová, sú vhodné najmä pre voľnočasové aktivity, napríklad prechádzky v parku či jazdu na bicykli.

Oficiálne úplne prvá prechodná pánska bunda vznikla v Anglicku v 60. rokoch 20. storočia. Môže za ňu plukovník letectva vo výslužbe Steve Gulyas, ktorý ju navrhol v spolupráci so svojou manželkou Ednou.

Išlo o klasickú verziu s prešívaním vo tvare diamantu, pre ktorú sa vžil názov husky. Gulyas totiž svoju firmu pomenoval podľa svojho obľúbeného plemena psa.

Diamantová bunda bola spočiatku určená predovšetkým na lov zvierat a najväčšiu reklamu jej urobila kráľovná Alžbeta II. spoločne s ďalšími členmi britskej kráľovskej rodiny, ktorí ju veľmi často nosili na verejnosti.

Od tej doby však prešlo veľa času a aj keď sú husky bundy stále obľúbené, záber prechodných búnd sa prirodzene rozšíril. Okrem zmienených softshellových si tak dnes môžete kúpiť aj iné štýly prešívaných modelov. Napríklad kúsky ušité z menčestru, u ktorých sa vracia trend 80. rokov, bomber bundyparky či maskáčové vzory inšpirované armádou. Zvoliť si môžete prechodné bundy s kapucňou alebo bez kapucne.

Základom je tá správna kombinácia

Čo sa týka farieb, je väčšina kúskov v našom výbere ľahko kombinovateľných. Stávkou na istotu je tak čierna, hnedá, sivá či modrá, a to v rôznych odtieňoch. Do módy sa dostali aj červená a oranžová, a to buď ako decentný doplnok niektorej z uvedených farieb alebo ako samostatný odtieň celej bundy.

V našom portfóliu máme výhradne prechodné bundy z kvalitných materiálov, ktoré vám vydržia skutočne dlho. Vyberte si váš vlastný štýl a budete vidieť, že sa vám bunda ani po niekoľkých sezónach neobnosí. Snáď jedinou nevýhodou prechodných búnd je, že sa pod nimi zväčša nedajú nosiť formálnejšie kúsky oblečenia, ako sú saká.

To však nemusí byť na škodu. Keď sa budete potrebovať obliecť do spoločnosti a bude vám v marci alebo apríli stále zima, nie je vôbec žiadnym faux pas dať si namiesto prechodnej bundy zimný kabát.

Inak je kombinovaťelnosť takmer univerzálna. Pod bundu si môžete obliecť tričká, svetre, mikiny, ale tiež košele, a to všetko doplniť joggermi, rifľami alebo chino nohavicami. Vytvorte si aj vy svoj vlastný štýl s niektorou z našich prechodných pánskych búnd a buďte originálni.

Presvedčte sa na bestlook.sk, že výber prechodných pánskych búnd je naozaj široký.

RidgeBacks