Prečo nám trpnú nohy a ako to riešiť

Nohy a ruky nás môžu bolieť z rôznych dôvodov, no keď nám končatiny aj tŕpnu, môže to znamenať vážnejšie problémy – takto sa totiž ozýva chrbtica. Tŕpnutie nôh od chrbtice je stav, ktorý by ste mali urýchlene riešiť. Môžete k tomu využiť množstvo možností a techník, no vedeli ste o tom, že jednou z nich je manuálna lymfodrenáž a že sa k nej využíva tajomný tibetský obušok?

Bolesť ako signál civilizačných chorôb

Problémy môže spôsobovať nevhodné sedenie a nedostatok pohybu, ale aj nosenie nevhodnej obuvi, ktorá tlačí na chodidlá, respektíve ich nervy. Ak ide o obuv, za kvalitnejšiu si teda radšej niečo priplaťte.

Ale čo ak už je neskoro a vy začínate mať napríklad aj súvisiace problémy s klenbou? Alebo je tŕpnutie nôh signálom ďalších komplikácií, ktoré už sú chronické?

Potom je treba jednať rýchlo. Chrbticu totiž máte len jednu a tŕpnutie alebo dokonca obmedzená citlivosť končatín a ich svalov môžu byť signálom toho, že s tou vašou chrbticou nie je niečo v poriadku.

Napríklad vám stavec alebo platnička tlačí na nerv, ktorý potom môže byť zacviknutý a teda aj nedostatočne zásobovaný. Čo sa najskôr prejaví najmä na prstoch končatín.

Chrbtica je citlivá časť tela

Ak vás teda bolia nohy, môže to mať pôvod v driekovej či dolnej časti chrbtice. V týchto miestach môže dôjsť aj k zápalu ischiasu – teda najdlhšieho svalu v ľudskom tele. Túto bolesť spoznáte podľa „vystreľovania“ tam a späť medzi chrbticou a nohami.

Liečba sa začína podávaním horčíka. Ani prírodné magnézium však nerieši všetky problémy. Pretrvávajúce komplikácie by ste mali konzultovať so svojím lekárom. Pomôcť si však môžete tiež správnym cvičením alebo masážou.

Ďalším častým problémom môže byť aj bolesť ramena, ktoré je najpohyblivejším kĺbom ľudského tela. Vlastne ôsmimi kĺbmi v jednom „balení“.

Bolesť však nespôsobujú samotné kĺby, ale ich mäkké súčasti, ako sú šľachy či kĺbové púzdro.

Pomôcť dokáže pravidelné cvičenie

Ak máte niektoré z vyššie uvedených problémov, potom je najvyšší čas začať s tým niečo robiť. Ideálne cvičiť. A to s využitím špeciálnych cvikov, ku ktorým sa radí joga na kĺby a chrbticu alebo súbor cvikov nazvaný McKenzieho metóda. Toto komplexné riešenie aktivizuje svalové reťazce a zabezpečuje stabilitu hlbokého osového systému.

Skúste si pomôcť masážami

Pri chronických bolestiach chrbtice a tŕpnutí končatín vám výrazne pomôžu aj masáže, napríklad Dornova metóda alebo manuálna lymfodrenáž. A my sa venujme teraz chvíľu práve lymfodrenáži.

Čo je lymfodrenáž

Ide o suchú a jemnú masáž, pri ktorej sa nepoužívajú žiadne oleje ani iné emulzie. Cieľom je uviesť do pohybu lymfu v rámci lymfatického systému, čoho konečným dôsledkom je efektívnejšie odvádzanie odpadových látok – detoxikácia tela.

Lymfodrenáž s tibetským obuškom

Nielen pri lymfodrenáži môžete využiť niekoľko tisícročí starú pomôcku, ktorá sa nazýva tibetský obušok. Ten okrem lymfodrenáže môžeme používať aj na regeneráciu svalovstimuláciu medzibunkového priestoru pokožky a prekrvenie končatín. Tibetský obušok má súčasne pozitívny vplyv na kostnú dreň.

Čo je tibetský obušok

Tibetský obušok je látkový mech v tvare valca – obuška, ktorý je veľmi mäkký a na dotyk príjemný. Lymfatický systém s ním môžeme čistiť pomalými, postupne predlžovanými vyklepávaniami – s pohybom smerom k slabinám, ktorými postupne uvoľňujeme upchaté lymfatické cesty.

Masáže tibetským obuškom môžeme využiť aj pri regenerácii po zlomeninách a úrazoch. Uvoľňujúco pôsobí aj poklepávanie obuškom okolo chrbtice. Ale pozor, nie priamo po nej. Ide o rovnaký princíp ako u iných typov masáží – ani masér netlačí palcami priamo na chrbticu, ale iba okolo.

Ak máte problémy s platničkami alebo ste po ťažkom úraze chrbtice, mali by ste postihnuté miesto a jeho bezprostredné okolie vynechať, aby ste si nespôsobil viac škody ako úžitku.

Vďaka tibetskému obušku krásne zregenerujete, detoxikujete sa a urobíte tak niečo pre svoje zdravie.

Tento článok vznikol v spolupráci s epam.sk a využívaním poznatkov tibetskej medicíny, ktorá sa snaží posilniť a naštartovať uzdravujúce schopnosti organizmu a hľadať riešenie ochorení z hľadiska celostnej medicíny.

RidgeBacks