Zvážte, či pre vás nie je správny čas vymeniť jogamatku za koberček na yogu

Na nasledujúcich riadkoch sa s vami podelím o svoje myšlienky, prečo by ste mali zvážiť prechod z plastovej podložky na jogu na bavlnený koberček na jogu – cotton mat for yoga nájdete v našom eshope.

Možno si pomyslíte: aký zas nový vynález… Nie, nie je to nový vynález, je to stará dobrá vec!

Tradične sa joga cvičila na bavlnenom koberci, nie na plastovej podložke. 

V skutočnosti je vynálezom skôr podložka na jogu, ako ju poznáme dnes. Tá začala byť populárna vďaka vlne Fitness v 60-tych rokoch. V tomto období sa cvičenie jogy stalo súčasťou “boomu” telocviční a fitnescentier. 

Už táto skutočnosť môže napovedať veľa, však? Joga v telocvični? Čože? Áno, a preto to tak vyzerá: s týmto vynálezom prišli ľudia, ktorí nemali žiadne znalosti o tom, ako by sa mala cvičiť joga.

#1 Vedeli ste, že vaša súčasná podložka môže byť vyrobená z toxického plastu!?

Čo s tým môžete robiť?

Prestaňte používať jogamatky v rámci iniciatívy yogarug!

Prečo?

. Pretože je to škodlivé pre vás aj pre planétu.

. Väčšina podložiek na jógu je z PVC, ktorý je jedným z najväčších karcinogénov, a ktorý neustále uvoľňuje toxické látky – do vášho tela cez vašu pokožku.

. Ak cvičíte na plastovej podložke na jógu, mikročiastočky plastu sa neustále rozpadávajú a stávajú sa súčasťou prostredia okolo nás. Na konci skončí všetok odpad v pitnej vode, poliach a oceáne, kde sa stáva súčasťou životného prostredia. Mikroplast sa dostáva do tiel rýb a živočíchov, ktorý im škodí, avšak pri vylovení týchto rýb a následnej konzumácii končí plast v našom tele! 

Podla studie Amerického Polnohospodarskeho Uradu mikroplasty tvoria dnes v jedle v priemere 15% kalorického príjmu. Plasty konzumujeme, pijeme alebo dýchame! Podla odhadu priemerný človek príjme 74000 plastových mikročiastočiek ročne! 

* mikroplast = plastová častica menšia ako 5mm pozn. autora

Tieto mikroplasty sa už nikdy nerozložia. 

Rovnako sa pri cvičení z vašej podložky uvoľňuje veľa chemikálií, ako sú prchavé ropné zlúčeniny a polycyklické aromatické uhľovodíky, najmä ak se pri cvičení zahrejete a potíte. Je známe, že tieto chemikálie spôsobujú vážne problémy, ako napríklad:

Bolesti hlavy, nevoľnosť a závraty, podráždenie nosa, alergické reakcie, neurologické problémy, poškodenie pečene a obličiek, rakovina, prípadne aj problémy s plodnosťou a potrat.

Zožeňte si namiesto toho 100 % bavlnenú jogamatku!

. Pretože je šetrná k vám aj k planéte.

. Je vyrobená z čistej bavlny, pri výrobe nie je použitý žiadny plast.

. Keď svoju podložkou prestanete používať, stačí ju pridať do kompostu a kompletne sa rozloží.

. Zaobstarajte si super čistý, ručne vyrobený koberček na jogu z netoxickej bavlny.

#2 Vedeli ste, že vaša plastová alebo gumená podložka vás oslabuje?

. Extra priľnavé a lepkavé podložky vás oslabujú spôsobom o ktorom ani netušíte! 

Pri cvičení sa totiž telo spolieha na pomoc jogamatky, ktorá je na telo “nalepená” a telo drží v danej pozícií. Vtedy telo nezapája svoje stabilizátory a neprecvičuje  prirodzený úchop – pretože to zaň robí plastová jógamatka.

. Cvičenie na takejto “lepkavej jogamatke” Vám Môže dopomôcť k zraneniu – pretože pri cvičení ásan, ako je prasarita padottanasana, sa všetok tlak prenáša na váš členkový kĺb. Chodidlo je nalepené na podložku, no tlak sa sústreďuje a akumuluje v kĺboch – čo môže časom viesť k preťaženiu a poškodeniu ligamentov. 

. Získajte radšej pevný stred svojho tela, ktoré sa naučíte zapájať pri cvičení jogy

. Pes hlavou dole – Adho mukha svanasana sa na bavlnenom koberci na jogu tiež vykonáva efektívnejšie – naučíte sa ako aktivovať a zapojiť celý streda udržať pozíciu a stanete sa silnejšími.

Bavlnená podložka na jogu nie je ani príliš lepkavá, ani príliš klzká.

Posilňuje a precvičuje prirodzené reflexy a vracia nás späť k prirodzenému pohybu.

Zaujala vás táto téma a chcete sa dozvedieť viac? V tom prípade určite navštívte blog na na leelayogarugs.com.

RidgeBacks